Mądrość i wyobraźnia w fizyce
2016.10.07 13:26 - adminDyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek uroczyście przekazał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wdowie, Profesor Krystynie Siwek-Wilczyńskiej, XXIII Nuclear Physics Workshop — Kazimierz Dolny, fot. Michal Warda i Anna Zdeb
Wspomnienie o profesorze Januszu Wilczyńskim na XXIII Nuclear Physics Workshop „Marie & Pierre Curie”.
Od 27 września do 2 października b. r. w Kazimierzu Dolnym odbyła się międzynarodowa konferencja XXIII Nuclear Physics Workshop „Marie & Pierre Curie”. Jej organizatorem jest Katedra Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Jest to coroczne spotkanie gromadzące kilkudziesięciu naukowców z całego świata, zajmujących się badaniem struktury i rozpadów jąder atomowych.
Współorganizatorem tegorocznej konferencji jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Obecność instytutu akcentuje specjalna sesja poświęcona pamięci i dokonaniom profesora Janusza Wilczyńskiego – światowej klasy eksperta w fizyce jądrowej. Profesor, jako jeden z czołowych fizyków jądrowych w Polsce, aktywnie uczestniczył w programach badawczych polskiej atomistyki, początkowo na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej, następnie w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie, a od 1980 roku w Instytucie Problemów Jądrowych a potem w NCBJ w Świerku.
Uroczystą sesję 2 października poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Pomorski z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej. Prof. Angelo Pagano z INFN w Katanii wystapił na niej z referatem „Janusz Wilczyński: Time scale of nuclear reactions from deep inelastic to projectile-target fragmentation”, a prof. Rafał Broda z IFJ PAN w Krakowie zaprezentował szeroki zakres badań Profesora „Janusz Wilczyński – wisdom and imagination in physics”.
Prof. dr hab. Adam Sobiczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, który tak wspomina wybitnego fizyka.
„Charakterystyczne dla prac Wilczyńskiego jest to, że razem z badaniem doświadczalnym prowadził bardzo ambitne, oryginalne i twórcze badania interpretacyjne. Miały one na celu poznanie mechanizmu reakcji ciężko-jonowych. Na przykład, analizując ograniczenia dla przekroju czynnego na tworzenie jądra złożonego, wprowadził on pojęcie „siły kontaktowej”, tj. siły przyciągania jądrowego w sytuacji, gdy stykają się one powierzchniami. Przeprowadzone przez niego oszacowania tej siły na podstawie modelu kroplowego dały bardzo dobre wyniki na krytyczny moment pędu. Pojęcie siły kontaktowej stało się punktem wyjścia dla dokonanego następnie (przez W. J. Świąteckiego i współpracowników w Berkeley) uogólnienia na tzw. siły zbliżenia lub potencjał zbliżenia (proximity potential), bardzo szeroko używanego do dzisiaj w fizyce jądrowej. Bardzo także oryginalna i twórcza była interpretacja reakcji głęboko-nieelastycznej za pomocą klasycznej funkcji odchylenia, odpowiadającej przypadkowi występowania sił niezachowawczych.
W interpretacji tej prof. Wilczyński mógł ściśle powiązać dyssypację energii kinetycznej ruchu względnego z kątem odchylenia. Bardzo pomocny był tu sporządzony po raz pierwszy przez niego dwuwymiarowy wykres podwójnego różniczkowego przekroju czynnego w funkcji energii i kąta wylotu danego produktu reakcji. Wykres ten wszedł do literatury światowej pod nazwą „wykresu Wilczyńskiego”. I tak było we wszystkich jego stażach naukowych: w ZIBJ (1963–66 i 1967–72), w Instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze (1972–74), w Instytut de Physique Nucleaire w Orsay (1976), w Kernfysisch Versneller Instituut w Groningen (1977–79, 1989–91), w National Superconducting Cyklotron Laboratory w East Lansing (USA) oraz w Lawrence Berkeley National Laboratory w Berkeley (USA) (1984–86). Osiągnięty w czasie tych staży materiał doświadczalny, w dużej części opracowywał w kraju. Wiele z tych opracowań weszło do światowego kanonu fizyki reakcji z ciężkimi jonami. W roku 1980 przeniósł się do Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Prof. Wilczyński opublikował ponad 160 prac, w większości w głównych, bardzo dobrych czasopismach poświęconych fizyce jądrowej. Były one cytowane około 3.500 razy i nadal są cytowane. Indeks Hirscha wynosi obecnie 31. Dużą część tych prac wykonał wspólnie z małżonką, prof. Krystyną Siwek-Wilczyńską. Swoje, liczne referaty wygłaszał prostym, przystępnym, a jednocześnie precyzyjnym językiem. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. indywidualną nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF) za prace w dziedzinie reakcji z ciężkimi jonami (1976), Nagrodę I stopnia (zbiorową) Rady Naukowej ZIBJ w Dubnej (1976), indywidualną Nagrodę II stopnia Państwowej Rady ds. Wykorzystania Energii Jądrowej (1978), Złoty Krzyż Zasługi (1989), Nagrodę PTF im. Wojciecha Rubinowicza (1992), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2015).
Prof. Wilczyński był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich fizyków jądrowych. Zmarł 22 października 2015 r. w Warszawie. Do końca życia zachował pełną sprawność umysłu pracując jeszcze w ostatnich dniach, wspólnie z żoną i doktorantem, nad ostatnią ich publikacją”.
W dowód uznania jego zasług Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Niestety ze względu na zły stan zdrowia nie mógł go odebrać osobiście. Dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek uroczyście przekazał order wdowie, Profesor Krystynie Siwek-Wilczyńskiej.
Strona wydarzenia http://kft.umcs.lublin.pl/wfj/2016/